eba

Koronavirüs nedeniyle örgün eğitim dersleri online ortama taşındı. İlk günden milyonlarca öğrenci EBA sistemine akın edince olanlar oldu. İşte detaylar.

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de alınan ilk önlemlerden birisi de eğitim öğretime ara verilmesi olmuştu. Bu bağlamda alınan karar neticesinde Nisan ayında gerçekleşecek olan ara tatil öne çekilmiş ve sonrasında derslerin online olarak yürütülmesi uygun görülmüştü.

Nitekim 1 haftalık ara tatilin ardından online eğitim bugün itibariyle başladı. Milli Eğitim Bakanlığı uzun bir süredir online eğitimin alt yapısını hazırlamaya çalışıyordu.

Online dersler başladı EBA yükü kaldıramadı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu sistem için EBA haricinde TRT kanallarının da kullanılacağını belirtmiş ve derslerin televizyon üzerinden de takip edilebileceğini açıklamıştı.

Selçuk geçtiğimiz gün yaptığı bir açıklamada ise Pazartesi günü oluşacak olan yoğunluktan ötürü EBA tarafında aksamalar olabileceğini fakat Salı günü itibariyle sistemin daha düzenli çalışacağını ima etmişti.

Nitekim Bakan Selçuk’un söylediği gibi EBA ilk gün bazı sorunlarla karşılaştı. Lakin TRT üzerinde yapılan yayınlarda herhangi bir sorun olmadığını dile getirmemiz gerekiyor.

Eğer siz de dersleri eksiksiz bir şekilde takip etmek istiyorsanız en azından bugün için EBA yerine televizyon yayınlarını tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Muhtemelen önümüzdeki günlerde EBA da sorunsuz bir şekilde çalışmaya başlayacaktır. Eğer EBA’da çeşitli nedenlerle hata alıyorsanız sistemi çok fazla meşgul etmeyin. Direkt olarak televizyon yayınına geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir